Kasım
26

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Güngör, göz tansiyonu yüksekliği ile seyreden glokomun sinsi bir göz hastalığı olduğunu ve geç kalınmamasını söyledi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Güngör, göz tansiyonu yüksekliği ile seyreden glokomun (karasu) sinsi bir göz hastalığı olduğunu, hastalık ilerlediği zaman çok geç kalınmış olunacağını söyledi.

Prof. Dr. Göngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, glokomun, göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle, görme sinirinin giderek zayıflamasına ve böylece görme kaybına neden olan ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.

Hastalığın, 40 yaşın üzerindeki kişilerde görüldüğüne işaret eden Prof. Dr. Güngör, şu bilgileri verdi:

”Göz tansiyonu yüksekliği ile seyreden, göz sinirlerinde harabiyetle devam eden bu hastalık, son derece tehlikeli ve körlüğe neden olabilir. Glokom, göz tansiyonu yüksekliği, gözün arkasındaki göz sinirlerini olumsuz yönde etkiler, görmemizi engeller, körlüğe neden olabilir. Çok sinsi bir hastalık. Şu ana kadar ülkemizde, hastalığın coğrafi anlamda yayılımı, hangi bölgelerde daha yaygın olduğu, buna ek olarak risk faktörlerinin neler olduğu, insanların bu hastalık tehlikesi ile ne kadar risk altında olduklarını aydınlatıcı bir çalışma yok.

Hastalığın görülme oranı konusunda bir rakam vermemiz mümkün değil. Özellikle, kronik, açık açılı glokom adı verilen en sık görülen glokom çeşidinde, eğer göz içi basıncı çok yüksek seviyelerde değilse, hastalık bir belirti vermeden sinsi olarak seyreder. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesi, ilerlemiş dönemlerde yapılır. Glokom, çoğunlukla başka bir nedenle, sıklıkla da sıradan bir göz muayenesi veya basit nedenlerle doktora başvuran hastalarda yapılan muayene sırasında tesadüfen teşhis edilir. Bu nedenle göz muayenesi sırasında göz tansiyonunun ölçülmesi ihmal edilmemelidir.”

Güngör, hastalık konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

”Hastalık, çoğunlukla ileri dönemlere kadar hiç bir belirti vermez ve doktor muayenesi olmadıkça ortaya çıkarılması güç bir hastalıktır. Glokom yavaş seyreden, fakat sürekli ilerleyen ve giderek göz siniri tahribatına, yani görme kaybına yol açan, karakteristik bir belirtisi olmayan kronik bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde kesinlikle görmenin tümüyle kaybına neden olan bir hastalık. Teşhis edildiğinde hastalığın niteliği ve ciddiyeti, doktor tarafından hastaya ve hasta yakınlarına tüm açıklığıyla anlatılmalıdır. Çünkü hasta, hastalığın ciddiyetinin tam bilincinde olmadığında çoğunlukla tedaviyi sürdürmemekte, bu da görme kaybıyla sonuçlanmaktadır.”

GLOKOM İÇİN SAĞLIK TARAMASI

Prof. Dr. Kıvanç Güngör, Türkiye’de hakkında fazla bir şey bilinmeyen glokom hastalığı için ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için göz sağlığı taraması başlattıklarını da bildirdi.

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından Türkiye genelinde göz taraması başlatıldığına işaret eden Prof. Dr. Güngör, sözlerini şöyle tamamladı:

”Glokom hastalığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için Türkiye genelinde 5 Kasım 2009 yılında bir sağlık taraması çalışması yapıldı. İstanbul’da başlayan bu çalışma 6 ilde tamamlandı. Bu çalışmayı, 15 ilde yaparak, 5 Ocak 2010 yılında tamamlamayı ve toplam 6 bin kişiyi taramadan geçirmeyi hedefliyoruz. 100 kişilik bir ekip çalışmalara katılıyor.”

Prof. Dr. Güngör, glokomun, teşhis edildikten sonra tedavisi mümkün bir hastalık olduğunu sözlerine ekledi.

1 Yorum yapılmış:

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Güngör

salih | 15.08.2012 at 15:57

merhaba hocam ben italyada talihsiz bir kaza gecirdim ve sag gozum gormuyor hastanenize basvurdum ve cok goz dr. basvurdum ve nororloji uzmanina ayriten beyin cerahine basvuum ama zamana birak yada film cekelim gibi cesitli…..
su an hasteniyde iki film cekilecek filmler cekildiginde size de gostermek istiyorum size nasil ulasabilirim bana yardimci olur musunuz?………………. BENINLE ILGILENIRSENIZ COK MENMUM OLURUM BENI DILNLEDIGIGNIZ ICIN TESEKKUR EDRIM:::

SAYGILAR-

Bu sayfa hakkında yorum yapınız

Lütfen bilgileri doldurun:

Isminiz
Email Adresiniz:
Yorum yazın
2008 idealsohbet.com – ideal sohbet – günlük haber blogu – Güncel Haberler – Son dakika haberleri – Spor haberleri
idealsohbet.com.
  • iş dünyasının ünlü ismi vefat etti
  • Şiir
  • XML-Sitemap